Leif Lundblad fick nyinstiftade ESBRI-priset

Jonas
Gustafsson
DELA
Leif Lundblad, Esbris grundare, får första Esbripriset. Prisutdelare är Signhild Arnegård-Hansen, ordförande Svenskt näringsliv och Svenska Lantchips och Jöran Hägglund, statssekreterare, Näringsdepartementet. Foto: Simon Lindh.

Serieentreprenören och uppfinnaren Leif Lundblad fick det törsta ”Esbri-priset – För entreprenörskap”. Priset delades ut i samband med att Esbri firade sitt tioårsjubileum på Södra teatern i Stockholm.

Det nyinstiftade priset delas ut till personer, företag, institutioner eller organisationer som gjort insatser för att förbättra entreprenörskapsklimatet i Sverige. Och premiärpriset gick alltså till Esbris grundare Leif Lundblad. 

Han mottog priset, passande nog, under firandet av Esbris tioårsjubileum 24 september 2007. Prisutdelare var Signhild Arnegård­Hansen, ordförande för Svenskt Näringsliv och Svenska Lantchips, samt Jöran Hägglund, statssekreterare på näringsdepartementet. 

I motiveringen, som Esbris vd Magnus Aronsson läste upp, stod bland annat att Lundblad får priset för att han, genom att grunda Esbri, har ”bidragit stort till kunskapsutvecklingen kring, och förståelsen för, entreprenörskap i Sverige. Därigenom har han också gjort en stor insats för att förbättra entreprenörskapsklimatet i Sverige”. 

Priset består av skulpturen ”Vinge” av konstnären Henrik Allert. Magnus Aronsson visade upp priset och förklarade tanken bakom valet av konstverk.

– Vi ville hitta en symbol för entreprenörskapet. Och alla entreprenörer måste ju våga pröva sina vingar. Sedan finns det ju även risker med entreprenörskap, det finns till exempel en berättelse inom den grekiska mytologin om han som kom för nära solen. Men den här vingen är betydligt mer hållbar, det lovar jag, sa han. 

Det var en påtagligt förvånad och glatt överraskad Leif Lundblad som stegade in på scenen efter Magnus Aronssons avslöjande om priset. Det hela hade hållits hemligt in i det sista. 

– Det här är typiskt dig, Magnus! utbrast Lundblad. Tack så mycket!

– Jag vill också tacka alla som har kommit hit för att fira oss i dag, och alla intressanta talare. Och ett stort tack till Nutek och Vinnova för ett bra samarbete, fortsatte Leif Lundblad.

Juryns motivering

En entreprenör har en vision – och modet och styrkan att genomföra sin vision. Den första mottagaren av ”Esbri-priset – För entreprenörskap” är verkligen en entreprenör i ordets rätta bemärkelse. Personen har varit företagare och uppfinnare sedan ungdomsben och har en mängd patent i sitt namn – flera har blivit mycket framgångsrika. Pristagaren har också generöst delat med sig av sina framgångar. Bland annat genom att lägga grunden till det första privata initiativet med syfte att stimulera entreprenörskap i Sverige.

Det första ”Esbri-priset – För entreprenörskap” går till serieentreprenören och uppfinnaren Leif Lundblad. Genom att grunda Esbri har han bidragit stort till kunskapsutvecklingen kring, och förståelsen för, entreprenörskap i Sverige. Därigenom har han också gjort en stor insats för att förbättra entreprenörskapsklimatet i Sverige.

Fakta om priset

Sedan hösten 2007 delar Esbri ut ett pris för entreprenörskap. Vi kallar det ”Esbri-priset – För entreprenörskap”. Genom att dela ut priset vill vi uppmärksamma personer, företag, institutioner eller organisationer som har gjort insatser för att förbättra entreprenörskapsklimatet i Sverige. Juryn består av Esbris medarbetare. Priset delas ut med jämna (eller ojämna) mellanrum, när Esbri anser att det är befogat.

Priset består av skulpturen ”Vinge” av Henrik Allert.

5253

DELA